fbpx
+36 30 408 9972 esztella.dobai@gmail.com
Oldal kiválasztása

Hogyan szabadulj meg a hátadon lévő pattanásoktól?

A tini korba belépve, nemcsak az arc bőre válik zsírosabbá, hanem a háton, mellkason is megjelennek a komedók, pattanások. Sok esetben a hát területén megjelenő akne súlyosabb képet mutat, mint amit az arcon tapasztalunk. Sok tini, és ugyanígy sok felnőtt életét is megkeserítik a pattanások a háton, mellkason, arcon. Férfiaknál gyakoribb az akne megjelenése a háton, mellkason, felkarokon. A bőrgyógyászok antibiotikumokkal, vagy retinoidokkal (pl: izotretinoin) kezelik a tüneteket, illetve helyileg kezelik az aknés bőrt antibiotikumokkal, vagy erősen szárító hatású gyógyszerekkel (benzoylperoxid). Gyakran a hatás addig tart, ameddig a gyógyszeres kezelés. A helyi kezelés hatására a mély rétegekig kiszáradhat a bőr. Szerencsére a drasztikus kezelésen kívül van más mód is arra, hogy az aknétól megszabaduljunk.

A háton megjelenő akne különbözik attól, ami az arcon van?

Nem különbözik. A faggyú túltermelődése, az elhalt hámsejtek felszaporodása, a baktériumok (P. Acnes) és a Demodex atkák vannak jelen. A bőr felülfertőződhet gennykeltőkkel, ha nem steril nyomkodás történik, vagy gyakran tapogatjuk, vakargatjuk a bőrt.

Pattanások a háton. Miért jelennek meg?

A hát bőre vastagabb, telis-tele van faggyúmirigyekkel, melyek túltermelik a faggyút, jó táptalajt adva a baktériumoknak, atkáknak. Nem csak a háton, a karok felső részén, a mellkason, a farpofákon is jelentkezhetnek a tünetek. Leggyakoribbak a pusztulák (gyulladt, vörös, kiemelkedő foltok, genny jelenik meg a közepükön) és a ciszták (kiterjedt, gyulladt, vörös csomók, melyek a mélyebb rétegeket érintik, nem lehet “kinyomni”, hetekig tart a gyógyulásuk, hegeket hagynak maguk után). Mi az oka? Hogyan lehet megszabadulni a pattanásoktól? Az akne megjelenésének számos oka lehet, kezdve a hormonális változásokkal, a túl sok cukor, tejtermék fogyasztásán át a Demodex atkák elszaporodásáig.

Vegyük sorra ezeket!

1. Szoros, műszálas ruhák viselése

Ha testhez tapadó, szintetikus ruhákat viselünk, könnyen megizzadunk. Az izzadság miatt gyorsan szaporodásnak indulnak a baktériumok, és gyulladásokat okoznak. Különösen sportoláshoz viselj jól szellőző, pamut felsőt.

2. Ágynemű

Cserélj gyakran ágyneműt (minimum hetente egyszer), legalább 60 fokon mosd, és vasald ki. Lehet venni olyan mosószer adalékot is, aminek fertőtlenítő hatása van, ezeket is érdemes használni.

3. Zuhanyozz gyakran!

Legalább naponta kétszer. Az aknés bőrön fokozott a faggyútermelés, ami jó táptalaja a baktériumoknak. Különösen fontos zuhanyozni sportolás, vagy más izzasztó tevékenység után, mert ilyenkor nem csak a verejtékmirigyek dolgoznak fokozottabban, hanem a faggyúmirigyek is. A bőrre kiáramló nagy mennyiségű faggyú gátolja a bőrlégzést, segíti a gyulladásos folyamatok kialakulását. Érdemes antibakteriàlis tusfürdőt használni. A szalicilsavat tartalmazóak is jók.

4. Radírozz!

Legalább hetente kétszer használj testradírt. Fontos, hogy az elhalt hámsejteket időről-időre eltávolítsd, hogy ne tudjanak eltömődni a pórusok. Így lélegzethez jut a bőröd, tisztulnak a pórusok, könnyebben tud a faggyú a bőrfelszínre ürülni. Radír után vigyél fel akne elleni szérumot a bőrre. A szalicilsav (béta-hidroxi sav) tartalmúak nagyon hatásosak, belülről is képesek kitisztítani a pórusokat. A gyulladt cisztákra egy-egy csepp benzoyl-peroxid lesz hatásos.

5. Figyelj az étkezésre!

A tejtermékek és a cukor fogyasztása rontja a bőr állapotát. Fogd vissza a cukor fogyasztását, mérsékeld a tejtermékeket az étrendedben (a különböző protein shake-k koncentráltan tartalmaznak tejet) és egyél minél több zöldséget, gyümölcsöt. A tejfehérje allergia vagy intolerancia is gyakran okoz aknét.

6. A hormonok

Nemcsak a serdülőkorban fordul elő hormoningadozás. Terhességben, szülés után, a változó korban, vagy a  hormontermelő mirigyek kiegyensúlyozatlan működése is okozhat aknét, és megjelenhetnek pattanások a háton. Ha már kinőttél a serdülőkorból, és zsírossá, pattanásossá válik a bőröd, érdemes kivizsgáltatni az okokat.

7. Atkák

Az atkák szabad szemmel nem látható apró lémyek, a szőrtüszőkben élnek. Faggyúval táplálkoznak. A Demodex atkák szerepet játszanak a különböző érzékenységi tünetek, a pattanások és a rosacea kialakulásában is. Az atkáktól célzott kezeléssel meg lehet szabadulni, speciális kúrával visszaállítható a bőr egészséges működését.

8. Ha nem javul

Ha az itt felsorolt praktikák betartásával nem javul a bőr állapota, érdemes szakemberhez fordulni. A kozmetikus szakszerűen kitisztítja a bőrt. Súlyos, cisztikus, nodulocisztikus akné esetén bőrgyógyászhoz kell fordulni. Érdemes lehet ételallergia-vizsgálatot is végeztetni, vagy endokrinológiai kivizsgálást kérni.

Maradt még kérdésed?

Keress bátran elérhetőségeim bármelyikén! Szívesen segítek.

Nehezen igazodsz ki a kezelések világában?

Nem tudod, melyik milyen problémát old meg?

 

Iratkozz fel a Hírlevélre, és küldök egy Útmutatót Neked.
BÓNUSZ: egy 10%-os kupon, melyet bármelyik kezelésre beválthatsz!

Itt találsz rám:

1065 Budapest, Hajós u. 13. (Csernek Hajszalonban)

Bejelentkezés telefonon: 

+36 30 408 9972 

(Ha nem tudom felvenni a telefont, visszahívlak)

Online bejelentkezés: